Sjöbo Brukshundklubb

För dig och din hund

Barometern 2019

AGILITY ♦ BRUKS ♦ IGP ♦ LYDNAD RALLY ♦ UTSTÄLLNING ♦ NOSE WORK

Bruks

Plac Namn Hund Poäng
1  Sanna Wendel Lee Loo  18,54 
2  Åse-Lotte Melin Pax 15,33 
3  Anneli Carlsson Rakelz 13,38 
4  Margareta Wertsberg Loppan 8,32 
5  Emma Birkegård Arvid 7,48 
6  Eva Signal Zingo  5,47 

Appellklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Taina Andersson Corona 13,30
2 Sara Eronn Ailo  9,00 
3 Elisabeth Olsson Harry  6,57 

Lydnadsklass I-III

Plac Namn Hund Poäng
1 Maria Levin Elit 26,42 
2  Eva Signal Zingo  25,50 
3  Sanna Wendel Lee Loo 17,98 
4  Asse Melin Pax 15,29 
5  Sara Eronn Ailo 7,58 

Startklass

Plac Namn Hund Poäng
1  Malin Andersson Yäkla 28,75
2  Jenny-Lynn Ingemansson Bonthi  25,80 
3  Taina Andersson Corona 21,27 
4  Malin Andersson Nutte 18,20 
5  Åsa Sandström Jolly 16,45 
6  Eva Andersson Izor  6,50 
7  Elisabeth Olsson Harry  6,45 

IGP

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      

BSL

Plac Namn Hund Poäng
1  Sanna Wendel Lee Loo  15,05 
2  Annelie Carlsson  Rakelz  12,10 

Rallylydnad 

Nybörjare

Plac Namn Hund Poäng
1  Marie Österberg   Fredriksson Iris  291 
2  Emma Birkegård Edvin 279
3  Elisabeth Olsson  Harry 265 
4  Jenny Nilsson Rio 246 
5  Helena Lundkvist Yatzi 235 
6  Maria Eriksson Nala  233 

Fortsättning

Plac Namn Hund Poäng
1  Sanna Wendel Lee Loo 299
2  Inger von Gegerfelt Megan  272
3 Marie Österberg Fredriksson Iris 245
4 Jenny Nilsson Rio 169
5  Jenny-Lynn Ingemarsson Bonthi  83 
6  Jenny-Lynn Ingemarsson Humla 69 
7  Jenny-Lynn Ingemarsson Astån 66 

Avancerad

Plac Namn Hund Poäng
1  Maria Levin Jasper  283 
2  Katarina Kronström Smilla 245 
3  Sanna Wendel Lee Loo 198 
4  Emma Birkegård Arvid 181 
5  Emma Birkegård Sofi 175 
6  Inger von Gegerfelt Megan 149 
7  Katarina Kronström Kayla 84 

Mästarklass 

Plac Namn Hund Poäng
1  Ann-Kristin Petersson Kotte  300 
1  Sandra Nilsson Milo 300 
3  Åsa Sandström Jolly  274 
4 Jenny-Lynn Ingemarsson Axsa 266 
5  Gunnel Olsson Tam 263 
6  Mia bergstrand Emelie 100 
6  Inger von Gegerfelt Flipper  64 

 Agility

Agilityklass

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Hoppklass

 Plac Namn  Hund  Poäng 
 1  Jenny-Lynn Ingemansson Humla 21 
 2  Jenny-Lynn Ingemansson Astån  20 

Utställning

Plac/Namn Hund Poäng

1.

Lena Deler - X - 422 poäng

 2.

Lena Deler - Xtra - 177 poäng

 3.

Eva Signal - Zingo - 161 poäng

 4.

Ann-Louise Esbjörnsson - Mira - 139 poäng

 5.

Lena Deler - Vinni - 100 poäng

 6.

Lena Deler - Unique - 85 poäng

 7.

Sandra Buregård - Ising - 66 poäng

 8.

Susanne Gustavsson - Clark - 58 poäng

 9.

Bo Zetterström - Haris - 45 poäng

 10.

Taina Andersson - Hexa - 10 poäng

 11.

Boel Lassing - Björne - 8 poäng

Boel Lassing  - Lycka - 8 poäng

Carina Bergenwolf - Minos - 8 poäng

Elisabeth Olsson - Harry - 8 poäng

Åsa Sandström - Jolly - 8 poäng

 16.

Jessica Öst - Enzo - 6 poäng

 17.

Jan Mårtensson - Whinnie - 4 poäng

Nose work 1

Plac Namn Hund Poäng
1 Helena Lundqvist Yatsi 330
2 Marie Österberg   Fredriksson Iris 320
3 Ingrid Nord Azzi 273
4 Helena Lundqvist Asta 245
5 Marie Österberg   Fredriksson Birger 176
6 Sven-Ingvar Olsson Ludde 95
7 Inger von Gegerfelt Megan 10
8 Marie Österberg   Fredriksson Carma 10

Nose work 2

Plac Namn Hund Poäng
1 Helena Lundqvist Yatzi 80

Vad händer?

15.07 Instruktörsmöte
16.07 Valpkurs
19.07 Läger
19.07 Skotträning
20.07 Läger
21.07 Läger
22.07 Läger
23.07 Läger
24.07 Läger
26.07 MH

Träningstider

Specialsöksträningen flyttad till lördagar kl 13.00.

Organiserad Rallyträning är tills vidare inställd.

Söndagar kl.16.00 tränar vi platsliggning/budföring med skott. Vill man vara med så är man på plats kl. 16.00. Efter kl.17.00 är det åter fri träning.

På måndagar kl 19.00 är det allmän träning utan instruktörer, men det finns oftast någon klubbkamrat att fråga.

Vi välkomnar alla medlemmar att vara med!


 
© Copyright Sjöbo Brukshundklubb

Tomelillavägen 436-29, Anklam, 275 92 Sjöbo, Pg 125335-0.

För kontakt hänvisas till styrelsen eller gruppledarna