Sjöbo Brukshundklubb

För dig och din hund

Barometern 2019

AGILITY ♦ BRUKS ♦ IGP ♦ LYDNAD RALLY ♦ UTSTÄLLNING ♦ NOSE WORK

Bruks

Plac Namn Hund Poäng
1  Sanna Wendel Lee Loo  18,54 
2  Åse-Lotte Melin Pax 15,49 
3  Anneli Carlsson Ralelz 13,38 
4  Margareta Wertsberg Loppan 8,32 
5  Emma Birkegård Arvid 7,48 
6  Eva Signal Zingo  5,47 
       

Appellklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Taina Andersson Corona 13,30
2 Sara Eronn Ailo  9,00 
3 Elisabeth Olsson Harry  6,57 

Lydnadsklass I-III

Plac Namn Hund Poäng
1 Maria Levin Elit 26,42 
2  Eva Signal Zingo  25,50 
3  Sanna Wendel Lee Loo 17,98 
4  Asse Melin Pax 15,29 
5  Sara Eronn Ailo 7,58 

Startklass

Plac Namn Hund Poäng
1  Malin Andersson Yäkla 28,75
2  Jenny-Lynn Ingemansson Bonthi  25,80 
3  Taina Andersson Corona 21,27 
4  Malin Andersson Nutte 18,20 
5  Åsa Sandström Jolly 16,45 
6  Eva Andersson Izor  6,50 
7  Elisabeth Olsson Harry  6,45 
       

IGP

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      

BSL

Plac Namn Hund Poäng
1  Sanna Wendel Lee Loo  15,05 
2  Annelie Carlsson  Rakelz  12,10 

Rallylydnad 

Nybörjare

Plac Namn Hund Poäng
1  Marie Österberg   Fredriksson Iris  291 
2  Emma Birkegård Edvin 279
3  Elisabeth Olsson  Harry 265 
4  Jenny Nilsson Rio 246 
5  Helena Lundkvist Yatsi 235 
6  Maria Eriksson Nala  233 

Fortsättning

Plac Namn Hund Poäng
1  Sanna Wendel Lee Loo 299
2  Inger von Gegerfelt Megan  245
3  Emma Birkegård Sofie 175
4 Jenny Nilsson Rio 169
5 Marie Österberg Fredriksson Iris 159
6  Jenny-Lynn Ingemarsson Bonthi  83 
7  Jenny-Lynn Ingemarsson Humla 69 
8  Jenny-Lynn Ingemarsson Astån 66 

Avancerad

Plac Namn Hund Poäng
1  Maria Levin Jasper  283 
2  Katarina Kronström Smilla 245 
3  Sanna Wendel Lee Loo 198 
4  Emma Birkegård Arvid 181 
5  Inger von Gegerfelt Megan 149 
6  Katarina Kronström Smilla  81 

Mästarklass 

Plac Namn Hund Poäng
1  Ann-Kristin Petersson Kotte  300 
1  Sandra Nilsson Milo 300 
3  Åsa Sandström Jolly  274 
4 Jenny-Lynn Ingemarsson Axsa 266 
5  Gunnel Olsson Tam 263 
6  Mia bergstrand Emelie 100 
6  Inger von Gegerfelt Flipper  64 

 Agility

Agilityklass

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Hoppklass

 Plac Namn  Hund  Poäng 
 1  Jenny-Lynn Ingemansson  Astån 20 
 2  Jenny-Lynn Ingemansson Humla  21 
3      

Utställning

Plac/Namn Hund Poäng

1
Lena Deler, X, 372 poäng

 2
Eva Signal, Zingo, 118 poäng

3
Lena Deler, Xtra, 114 poäng

4
Ann-Louise Esbjörnsson, Mira, 111 poäng

5
Lena Deler, Unique, 85 poäng

6
Lena Deler, Vinni, 82 poäng

 7
Sandra Buregård, Ising, 66 poäng

 8
Susanne Gustavsson, Clark, 58 poäng

 9
Bo Zetterström, Haris, 45 poäng

 10
Taina Andersson, Hexa, 10 poäng

11
Boel Lassing, Björne, 8 poäng

Boel Lassing, Lycka, 8 poäng

Carina Bergenwolf, Minos, 8 poäng

Elisabeth Olsson, Harry, 8 poäng

Åsa Sandström, Jolly, 8 poäng

 16
Jessica Öst, Enzo, 6 poäng

 17
Jan Mårtensson, Whinnie, 4 poäng

Nose work

Plac Namn Hund Poäng
1 Helena Lundqvist Yatsi 330
2 Marie Österberg   Fredriksson Iris 320
3 Ingrid Nord Azzi 273
4 Helena Lundqvist Asta 196
5 Marie Österberg   Fredriksson Birger 176
6 Sven-Ingvar Olsson Ludde 95
7 Inger von Gegerfelt Megan 10
8 Marie Österberg   Fredriksson Carma 10
       

 


 
© Copyright Sjöbo Brukshundklubb

Tomelillavägen 436-29, Anklam, 275 92 Sjöbo, Pg 125335-0.

För kontakt hänvisas till styrelsen eller gruppledarna