Sjöbo Brukshundklubb

För dig och din hund

Barometern 2022

Barometern

AGILITY ♦ BRUKS ♦ IGP ♦ LYDNAD RALLY  ♦ NOSE WORK

Bruks

Appellklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Katarina Linden Quiz 8,65
2 Annelie Carlsson Mejzan 7,96
3 Asse Melin Johnny  7,75
4 Susan Carlbom Cop  7,50
5  Eva Signal Movitz  5,96

Lägre klass

Plac Namn Hund Poäng
1  Margareta Wertsberg Trixie  25,12 
2  Ingela Bengtsson Sinric  14,51 
3  Emma Birkegård Edvin  13,85

Högre klass

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Elitklass

Plac Namn Hund Poäng
1 Sara Eronn Ailo 23,25
2 Gull-Britt Persson Selma  15,49
       
       

Lydnadsklass 3

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Lydnadsklass 2

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Lydnadsklass 1

Plac Namn Hund Poäng
1 Anneli Carlsson Mejzan 8,06
2 Sandra nilsson Loretta  6,43
3      

Startklass

Plac Namn Hund Poäng 
1  Thomas Undenius Elvis  17,62 
2  Åsae-Lotte Melin Johnny  16,87 
3  Margareta Wertsberg Trixi  9,1 
4      
5      
6      
7      
8      
9      
10      

IGP

Plac Namn Hund Poäng
1  Anneli Carlsson Mejzan  8,20 
2      

BSL

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      

Rallylydnad 

Nybörjare

Plac Namn Hund Poäng
1  Karin Lundahl Mozart 292
2  Boel Lassing Elimars Solveig 262
3  Boel Lassing Elimars Siri 259
4  Märta Roslaniec Lakrits  165 
5  Eva Andersson Tribusas Cleosson Izor  70 
6      

Fortsättning

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Avancerad

Plac Namn Hund Poäng
1  Sandra Nilsson Loretta  248 
2  Helena Lundqvist  Asta  85 

Mästarklass 

Plac Namn Hund Poäng
1 Ann-Kristin Peterson Kotte  280 
2 Sandra Nilsson Milo 188 
3 Boel Lassing Björne  94 

 Agility

Agilityklass

Plac Namn Hund Poäng
1      
2      
3      

Hoppklass

 Plac Namn  Hund  Poäng 
 1      
 2      
3      

Nose work

NW 1

Plac Namn Hund Poäng
1 Jenny-Lynn Ingemansson Bonthi  309
2 Helena Lundqvist Asta 300
2 Marta Roslaniec Lakrits 300
4 Helena Lundqvist Yatsi 98
5 Stefan Ingemansson Astån  52

NW 2 

Plac Namn Hund Poäng
1 Helena Lundqvist Yatzi  262
2      
2      
Vår fantastiska tävlingsledare Sara Eronn
Under prisutdelningen 1 maj 2022
Vinnare lydnadsklass 1 1 maj 2022
1 Anneli Carlsson, 2 Sara Pedersen, 3 Isabell Lundin
Vinnare Startklass 1 maj 2022
1 Margareta Wertsberg, 2 Marie Möller, 3 Helena Berlin
Vinnare
Vinnare LKL 2022
1 Margareta Wertsberg. 2 Emma Gustavsson, 3 Helena Berlin
Vinnare HKL spår 2022
1 Eva Hellström Nilsson, 2 Lars Jonsson, 3 Åsa Blide Larsson
Vinnare Appell KM 2021
1 och klubbmästare Margareta Wertsberg. 2 Eva Wahlman. 3 Lennart Johannesson
Vinnare klass 2 2021
1 Elin Welin, 2 Ann-Kristin Petersson, 3 Sophie Johansson
Vinnare klass 1 2021
1 Bengt-Arne Brehmer 1p, 2 Karin Cebreus 1 p, 3 Mia Lundborg 1 p
Vinnare Startklass 2021
1 Anki Mohlin uppfl. 2 Margareta Wertsberg uppfl. 3 Susan Carlbom uppfl.
Vinnarna EKL spår 25 september 2021
1. Ronny Schuldt cert, 2 Mariana Ericson cert, 3 Sverker Thörngren Foto: Asse
Vinnare EKL spår 26 september 2021
1. Anna-Kerstin Svensson cert, 2 Carita Haraldsson cert, 3 Kristina Ljungnér certp Foto: Jan Lindau

Träningstider

Rallyträning på tisdagar kl 16-17,30

Specialsöksträningen flyttad till lördagar kl 13.00.

Skotträningen på torsdagar startar 28.4 kl.18.00

 Alla medlemmar är välkomna


 
© Copyright Sjöbo Brukshundklubb

Tomelillavägen 436-29, Anklam, 275 92 Sjöbo, Pg 125335-0, Swish 1234122719


För kontakt hänvisas till styrelsen eller gruppledarna